شرح وظایف واحد جلب مشارکت مردمی(داوطلب سلامت – داوطلب متخصص)
*تلاش برای دستیابی به روشهای جلب مشارکت جامعه در مراحل مختلف و اجرای برنامه های آموزشی و بهداشتی
*پیشنهاد و مشارکت در اجرای آموزشهای عمومی جامعه در زمینه مسائل بهداشتی مربوطه
برنامه ریزی برای اهداف برنامه  جلب مشارکت مردم و اجرای خط مشی ها در قالب سیاستهای وزارتخانه  و برنامه ریزی جهت  همکاری مردم با برنامه های بهداشت در سطح شهرستان
*تجزیه و تحلیل و کنترل و تهیه آمار جلب مشارکت بر اساس برنامه های تعیین شده و انتقال به استان
*برنامه ریزی جهت اموزش و آشنایی پرسنل مراکز انتخاب شده برای اجرای برنامه های مشارکت مردم شامل داوطلبان نهضت و مربیان برنامه داوطلبین شهری و روستائی و عشایر
*توانمند سازی داوطلبان سلامت شهری -روستائی - متخصص - عشایر و نهضصت شامل هدایت آموزشی - کمک در تهیه بسته های آموزشی و نظارت برروند صحیح و کامل آموزش آنان
*نظارت بر شرکت کردن کلیه واحدهای تشکیل دهنده مرکز در استفاده از ساختار برنامه مشارکت مردم
*اجرای طرحهای استانی و اجرای فرامین مافوق در سیستم شبکه
*افزایش کمی برنامه های تحت پوشش از طریق :
1-جذب داوطلبان جدید در دوگروه مربوطه (داوطلب سلامت-داوطلب متخصص)
2-افزایش تعداد خانوار تحتپوشش داوطلبان
3-افزایش تعداد پرسنل تحتپوشش داوطلبان متخصص
4-افزایش کمی خدمات ارائه شدهبه زیر گروهها و مردم منطقه
5-افزایش درصد های کمی شاخصهای برنامه  واحد مشارکت مردمی
6-ارتقا سطح سواد بهداشتی گروههای هدف
مشارکت چیست ؟
مشارکت به مفهومی که امروزه متداول استپدیده جدیدی در زندگی جوامع بشری محسوب می شود . این مفهوم مشارکت عبارت است ازمشارکت داوطلبانه -آگاهانه -و همه جانبه در همه امور سلامتی -اجتماعی - فرهنگی - سیاسی و اقتصادی که هر یک به نوعی با زندگی آنان سرو کار دارد
برنامه داوطلبان سلامت
در سال 1369 وزارت بهداشت با انگيزه حل مشكلات بهداشتي حاشيه نشينان شهري وروستايي ، اقدام به طراحي و اجراي برنامه داوطلبان سلامت تحت عنوان «رابطان بهداشت » درجنوب تهران و حاشيه شهرهاي بزرگ كشور       ( تبريز ، شيراز واصفهان ) نمود .
درواقع اين برنامه درمناطقي شكل گرفت كه شبكه بهداشت و درمان به دليل گسترش بي رويه جمعيت شهري كمترين پوشش مراقبتهاي بهداشتي را براي گروههاي آسيب پذير جامعه شهري داشت و اين برنامه با توجه به موفقيت چشمگيري كه به همراه داشت از سال 1372 درتمام نقاط شهري كشور به اجرا درآمد و درحال حاضر بيش از 100000 رابط بهداشت در شهر و روستاهاي سراسر كشور و 10000 رابط بهداشت درشهر و روستاهاي ( استان خراسان ) با نظام سلامت همكاري مي كنند .
داوطلبان سلامت افرادي هستند كه همچون حلقه محكمي ارتباط مسئولين بهداشتي را با سطوح محيطي جامعه برقرار مي كنند و با شركت در كلاسهاي هفتگي و يا ماهانه در مراكز بهداشتي درماني آموخته هاي خود را به 50 خانوار همسايه و افراد تحت پوشش خود منتقل مي نمايند و براي حفظ سلامتي خود و خانوارهاي تحت پوشش تلاش مي كنند .
برنامه داوطلبان سلامت به تغيير نگرش و عملكرد مردم نسبت به توانايي بالقوه خود درجهت تغيير و بهبود شرايط زندگي كمك كرده است و اعتماد به نفس و اتكا به خود را در زنان و مردان رابط و خانوارهاي تحت پوشش افزايش داده است . ارزشيابي و بررسي برنامه درطي سالهاي 74-81 نشان داده كه حضور داوطلبان سلامت 20-25 درصد سبب بهبود شاخصهاي بهداشتي شده است .
داوطلب سلامت زمينه هاي لازم را براي مشاركت فعالانه تر افراد در توسعه اقتصادي ، اجتماعي كشور فراهم نموده است و در برخي از گروههاي رابطان بهداشت حيطه فعاليت آنها متناسب با نيازهاي جامعه توسعه يافته و درامور اجتماعي و خانوادگي به كمك مردم شتافته اند .
-ايجاد زمينه مناسب براي كار آموزي و كار ورزي دانشجويان در فيلدو كمك به جامعه نگري در آموزش پزشكي وپيرا پزشكي و فراهم آوردن امكان تحقيقات علمي در فيلد ، محيط و خانواده از ديگر اثرات مثبت اين برنامه است .
-اين برنامه چهره اي از زنان و مردان مسلمان هميشه در صحنه را براي مردم جمهوري اسلامي ترسيم نموده است .
-با شركت در برنامه هاي توانمند سازي و فراگيري حرف مختلف ، قادر شده اند ، مهارتهاي كسب شده را به خانوارهاي تحت پوشش خود و نيز جوانان محله انتقال دهند ( مديران سلامت د رمحله خود شده اند )
-هم اكنون داوطلبان سلامت ، سازماني ، غير متمركز با ديدگاهي روشن و خود جوش ، جامعه نگر و مردمي فراهم آورده اند كه درجهان به پديده اي نوين تبديل شده است و درحال حاضر به آن حد تكامل رسيده است كه دركنار مسئولين كشوري، استاني و شهرستاني شعار انسان سالم محور توسعه اجتماعي درگوشه و كنار كشور جاري نمايند .
 
انتظارات از اجرای برنامه داوطلبان سلامت:
- جلب همکاری‎های مردم به منظور مشارکت زنان علاقمند و واجد شرایط در فعالیتهای بهداشتی، اجتماعی تحت عنوان ” رابط بهداشت “
- برنامه‎ریزی برای تدوین و مدون نمودن سیستم آموزشی ” رابط بهداشت “
- شرکت فعال و مستمر و به موقع رابطان بهداشت در کلاسهای آموزشی
- انتقال مطالب آموزشی بهداشت به خانوارهای تحت پوشش منطقه واحد بهداشتی
- افزایش دانش بهداشتی زنان منطقه تحت پوشش درباره تغذیه با شیرمادر، تغذیه صحیح مادران و کودکان پیشگیری از بیماریهای اسهالی، حاد تنفسی در کودکان، مبارزه با بیماریها، واکسیناسیون کودکان، مادران، بهداشت محیط، حفظ محیط زیست، بهداشت مواد غذایی، تنظیم خانواده و .....
- افزایش آگاهی جمعیت تحت پوشش در زمینه پیشگیری از حاملگی و افزایش استفاده از وسایل موثر
- افزایش دانش بهداشتی خانواده های منطقه در جهت بهداشت فردی و روانی
- برقراری ارتباط فعال و دو جانبه هر واحد بهداشتی با خانوارهای محدوده جمعیتی خود
- ارتقاء پوشش و ارائه خدمات بهداشتی اولیه به گروههای آسیب پذیر در منطقه
- پوشش کامل واکسیناسیون کودکان و مادران برابر برنامه کشوری
- شناسایی و تشکیل پرونده و نظارت بر اماکن عمومی و مراکز توزیع و عرضه مواد غذایی
- ایجاد و توسعه همکاری بین بخشی با شهرداریها، آموزش و پرورش، آب و فاضلاب به منظور رفع مشکلات اجتماعی، رفاهی و فرهنگی مردم منطقه
- سرشماری خانوارهای محدوده جغرافیایی واحدهای بهداشتی شهری و شناسایی گروههای آسیب‎پذیر
- جمع آوری و ثبت وقایع جمعیتی در محدوده واحد بهداشتی
- محاسبه شاخصهای بهداشتی در جمعیت تحت پوشش
- ایجاد زمینه مناسب برای کارآموزی و کارورزی دانشجویان در فیلد و کمک به بینش جامعه نگری در آموزش پزشکی- فراهم نمودن امکانات برای انجام تحقیقات کاربردی در واحدهای بهداشتی شهری
چگونه می توان رابط بهداشت شد؟
کلیه افراد علاقمند می توانند با مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی نزدیک محل سکونت، علاقمندی خود را اعلام دارند و پس از ثبت نام و تشکیل پرونده، با توجه به میزان توانایی و فرصتی که در اختیار دارند با مراکز بهداشتی همکاری نمایند.شرایط داوطلبین سلامت:
- داشتن علاقه و انگیزه جهت انجام فعالیتهای اجتماعی وآموزشی
- صلاحیت اخلاقی و مقبولیت اجتماعی
- داشتن سن 20تا40 سال
- داشتن سواد حداقل پنجم ابتدایی
- ترجیحاْ متاهل
- رضایتنامه از همسریا والدین
برخورداری از وقت کافی
-داشتن روحیه تعادل وهمکاری
- ضمن دعوت از شما بانوان محترم، تقاضا می شود جهت کسب اطلاعات بیشتر به مراکز بهداشتی درمانی نزدیک محل سکونت خود مراجعه فرمایید.
 
آیا می دانید:
در صورتی که رابطین بهداشت بصورت فعال با مراکز بهداشتی و درمانی منطقه خود همکاری داشته باشند از خدمات زیر بهره مند می گردند :
- صدور پرونده و کارت شناسایی جهت آنان
- قدردانی از خدمات آنها در مراسم روز جهانی داوطلب با اهدای هدایا و لوح تقدیر.
- شرکت در اردوهای سیاحتی و زیارتی .
- برخورداری از برخی تسهیلات و خدمات بهداشتی درمانی
- توانمندی آنان با شرکت در فعالیتهای هنری ، اجتماعی ، ورزشی و..... ( از طریق تشکیل سازمانهای غیر دولتی )
رابط بهداشت ، همسری خوب ، مادری مهربان ، دوستی امین ، رازدار و قابل اعتماد برای خانواده و افراد محله خویش است .
 
داوطلبان متخصص:
 جلب مشارکت مردمي و همکاري بين بخشي در جهت تامين و ارتقاء سطح سلامتي جامعه از اصول مراقبتهاي اوليه بهداشتي ( PHC ) است و توجه به اين اصول جوامع را قادر مي سازد تا شيوه هاي زندگي سالم را آموخته و تاثيري شگرف در اجتماع کشوري داشته باشند .
بدنبال اهداف مشارکت مردمي ، توانمند سازي زنان در عرصه فعاليتهاي اجتماعي مطرح گرديد و طرح داوطلبان متخصص به منظور ارتقاء مهارتهاي داوطلبان سلامت در زمينه هاي تخصصي تر با بهره گيري از مشارکت و همکاري بخشهاي توسعه ( نيروي انتظامي ، راهنمايي و رانندگي ، آب و برق ، شهرداريها ، سازمان بهزيستي و....) از سال 1383 به مورد اجرا گذاشته شد
در راستاي اجرايي اين برنامه هماهنگي هاي تنگاتنگ بين بخشي لازم و ضروري است که با نشستها و انجام هماهنگيهاي لازم تفاهم نامه اي بين بخش سلامت و سازمان و يا افراد متخصص حقيقي تنظيم و بر اساس آن تعهدات تعيين ، تبيين و اجرا مي گردد .
هدف: توسعه زندگي سالم و مولد از طريق جلب مشارکت مردمي و بين بخشي
شيوه هاي اجراي طرح :
داوطلبان متخصص با ارائه خدمات در سه بعد "حمايتي و هدايتي ، مهارتي و آموزشي" به ارتقاء سلامت جامعه کمک مي نمايند .
گروه 1 :
مهارتي :داوطلبان متخصص دانش ومهارتهاي خود را براي توانمند سازي داوطلبان سلامت و خانواده هاي تحت پوشش آنها بکار مي گيرند . مانند مهارتهاي فني مهندسي ، حرفه اي و ملزومات ساختماني ( تعمير اوليه ،‌ لوازم برقي و لوله کشي ،‌چگونگي مصرف صحيح آب ، خدمات شهري ) پرورش گياهان ، حرفه هاي درآمد زا و...
گروه 2 : آموزشي : داوطلباني هستند که موضوعات آموزشي ، بهداشتي و الگوي زندگي سالم را به گروههاي زير مجموعه سازمان خود منتقل مي کنند
گروه 3: حمايتي ، هدايتي : داوطلباني هستند که برنامه داوطلبان سلامت را از نظر سياسي ، رفاهي و مادي ، فکري ، برنامه ريزي و مديريتي حمايت نمايند .
وضعيت موجود :
در سال 1389 تعداد 295 پروژه شامل 125 پروژه با سازمانهاي توسعه و 170 طرح با داوطلبان متخصص ( افراد حقيقي ) در سطح شهرستانها به مورد اجرا گذاشته شده است که مجموعاً تعداد 823 داوطلب متخصص جذب و تعداد 20231نفر تحت آموزشهاي لازم قرار گرفته اند .
شما چگونه مي توانيد داوطلب متخصص شويد ؟
در صورتيکه علاقمنديد در سرنوشت سلامت جامعه و توسعه زندگي سالم و مولد سهيم باشيد وديگران را در دانش و مهارتهاي فردي خود سهيم کنيد فرم ذيل را تکميل و به مرکز بهداشت شهرستان ارسال فرماييد . دستان پرتوان شما را در اين همکاري به گرمي مي فشاريم .
 
 
 
 

 
 
 
 
فرم مشخصات فرد داوطلب متخصص
1-نام :
2-نام خانوادگي :
3-سن :
5-آخرين مدرك تحصيلي :
6-آدرس محل كار يا منزل :
7-تلفن محل كار يا منزل :
8-آيا با كار داوطلبان سلامت (رابطان بهداشت ) آشنايي داريد؟
بله               خير 
 
9-در صورت علاقه به ارائه خدمات داوطلبانه ، حاضر به ارائه خدمات در كدام يك از گروهها خواهيد بود؟
گروه 1 (مهارتي)        گروه 2 (آموزشي)                گروه 3 (مهارتي و هدايتي) 
 
چه نوع كمكي در زمينه تخصص خود ارائه مي دهيد .....
پيشنهاد مورد نظر جنابعالي .......
10-چه زماني را مي توانيد براي همكاري و ارائه تخصص كاربردي خود به داوطلبان سلامت در مدت 3 ماه اختصاص دهيد.
روز ................
هفته .............
ماه .................
11-آيا مي توانيد جهت ارائه خدمات داوطلبانه (آموزش) به شهرستانهاي ديگر سفر كنيد؟
بله                خير
نام و نام خانوادگي داوطلب متخصص
محل امضاء
 
 
 
 
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1391-2-12 9:52        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ